Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban vendosi të martën një gjendje të re të jashtëzakonshme në vend, duke përmendur sfidat e paraqitura nga lufta e vazhdueshme në Ukrainën fqinje.

Hungaria është tashmë nën një gjendje të jashtëzakonshme, e lidhur me pandeminë Covid, e cila do të skadonte të martën e ardhshme.

“Bota është në prag të një krize ekonomike. Hungaria duhet të qëndrojë jashtë kësaj lufte dhe të mbrojë sigurinë financiare të familjeve të saj,” tha lideri nacionalist në Facebook, në komentet që ngritën shqetësime të reja për kufizimin e të drejtave.

“Kjo kërkon hapësirë ​​për manovrim dhe veprim të menjëhershëm. Qeveria, duke ushtruar të drejtën e saj sipas Ligjit Bazë, shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës që nga mesnata,” shtoi Orban.

Pak para shpalljes, parlamenti hungarez, i cili sapo kishte bërë betimin, amendoi kushtetutën për të lejuar një masë të tillë.

Partia Fidesz e Orbanit ka dy të tretat e shumicës në dhomë.

Rregullat e vendosura sipas ndryshimit të ligjit të ri do të shpallen ditën e sotme, tha Orban.

Unioni Hungarez i Lirive Civile (TASZ) denoncoi masën, duke thënë se “gjendja e jashtëzakonshme është bërë e përhershme”.

Masa i jep Orban “më shumë liri veprimi se zakonisht”, duke e lejuar atë të “kufizojë ose thjesht të pezullojë të drejtat themelore të të gjithëve”, tha grupi, duke goditur atë që e përshkroi si margjinalizim të parlamentit.

Orban, në pushtet për 12 vjet, akuzohet rregullisht nga partnerët e tij perëndimorë për abuzime me pushtetin në vendin e tij, një anëtar i Bashkimit Evropian dhe i NATO-s.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb