Pasi i mbijetoi mrekullisht një vullkani që shpërtheu në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjoll për ditë të tëra shtëpia e të moshuarve tani është konsumuar nga llava.

Çifti danez në pension që zotëronte shtëpinë, Inge Bergedorf dhe Ranier Cocq, i thanë mediave spanjolle të martën se ishte gëlltitur nga rrjedha.

“Gjithçka është shkatërruar,” tha Cocq për gazetën El Mundo.

Prona u bë e njohur si “shtëpia e mrekullisë” pasi iku nga llava që rrjedh nga vullkani Cumbre Vieja. Llava ka rrafshuar qindra shtëpi dhe ka detyruar evakuimin e më shumë se 6,000 njerëzve që kur filloi të derdhej nga vullkani më 19 shtator.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: