Një 27-vjeçar shqiptar akuzohet për vrasjen e studentes 21-vjeçare, Emmanuela Kariorakis në Selanik të Greqisë.

Mediat greke shkruajnë se automjeti i drejtuar nga 27-vjeçari ka tërhequr zvarrë studenten dhe e la të përgjakur ne mes të rrugës. Sipas ekspertizës teknik, autori ka qenë me shpejtësi 104 km në orë. Ngjarja ka ndodhur në nëntor të vitit të kaluar në Selanik. Tashmë shqiptari pritet të marrë gjykimi nga drejtësia greke.

Ndaj tij rëndojnë akuzat si:

  1. a) drejtimit të automjetit të rrezikshëm, i cili ka sjellë si pasojë vdekjen,
  2. b) largimit nga vendi i aksidentit si pasojë e një aksidenti trafiku me pasojë vdekjen,
  3. c) drejtimit të mjetit pa patentë

“I pandehuri ka ecur me një shpejtësi të lartë që ka arritur në 104.12 km/h, pra shumë më e lartë se maksimumi i lejuar në atë pikë (50 km/orë si zonë banimi) dhe në momentin kur këmbësori Emmanuela Kariorakis ,ka kaluar rrugën vertikalisht, nuk ka ulur shpejtësinë”, thuhet në ekspertizën teknike.

Viktima ndërroi jetë pas 5 ditësh në spital, ndërsa familja e saj vendosi t’i dhuronte organet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb