Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti në një takim Ambasadorin e ri të Luksemburgut në Shqipëri, Philippe Donckel, me rastin e paraqitjes së letrave kredenciale.

Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira politike midis dy vendeve dhe e falenderoi Ambasadorin Donckel për mbështetjen e Luksemburgut në përpjekjet e Shqipërisë për çeljen e negociatave të anëtarësimit me BE, si dhe për asistencën e ofruar pas tërmetit të 26 nëntorit 2019.

Gjithashtu, Kreu i Shtetit theksoi se “investimet nga Luksemburgu janë të mirëseardhura në Shqipëri”.

“Integrimi shembullor i komunitetit shqiptar në Luksemburg i bën më të forta marrëdhëniet tona”, u shpreh Presidenti Meta.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb