Numri i rusëve të vrarë ose të plagosur në Ukrainë ka arritur në 188,000, sipas inteligjencës amerikane në samitin e mbajtur në Ramstein.

Forcat e Vladimir Putin thuhet gjithashtu se janë përballur me shkatërrimin e rreth 2000 tankeve të tyre që nga fillimi i pushtimit gati një vit më parë.

Shifrat e reja u ndanë në një samit perëndimor të enjten mbajtur në bazën ajrore Ramstein në Gjermaninë jugore.

Gjenerali i lartë amerikan Mark Milley tha në nëntor se diku pak më shumë se kjo shifër mendohet të jenë viktima, por shtoi se ushtria e Ukrainës kishte “” humbur numra të ngjashëm në fushëbetejë.

Në lidhje me pajisjet, u raportua se Rusia kishte humbur 4,500 automjete të blinduara, 63 avionë me krahë fiks, 70 helikopterë, 150 mjete ajrore pa pilot (UAV), 12 anije detare dhe mbi 600 sisteme artilerie.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: