Forcat ruse vazhdojnë të vuajnë nga çështjet e moralit dhe disiplinës në Ukrainë, thotë Britania e Madhe në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës.

Në atë që ka qenë një tipar i pushtimit për Moskën, trupat e saj po vuajnë “lodhje luftarake dhe viktima të mëdha” – por edhe probleme me pagat e tyre, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

“Në ushtrinë ruse, të ardhurat e trupave përbëhen nga një pagë bazë modeste, e shtuar nga një shumëllojshmëri komplekse shpërblimesh dhe shtesash. Në Ukrainë, ka shumë të ngjarë që ka pasur probleme të rëndësishme me mospagimin e shpërblimeve të konsiderueshme luftarake,” tha departamenti.

“Ushtria ruse ka dështuar vazhdimisht në sigurimin e të drejtave bazë për trupat e dislokuara në Ukrainë, duke përfshirë uniformën e duhur, armët dhe racionet, si dhe pagesën.

“Kjo pothuajse me siguri ka kontribuar në vazhdimin e moralit të brishtë të pjesës më të madhe të forcës.”

Lcimg Df5b80e9 F7dd 4fd7 B042 93090840037c
Lcimg Df5b80e9 F7dd 4fd7 B042 93090840037c

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb