Ish-president rus Dmitry Medvedev i ka quajtur zyrtarët britanikë një “objektiv legjitim ushtarak”.

Medvedev, nënkryetar i këshillit të sigurisë të Vladimir Putin, tha se mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën përbën një “luftë të pashpallur” kundër Rusisë.

Komentet e tij vijnë pasi Sekretari i Jashtëm James Cleverly tha se Ukraina kishte të drejtë të “projektojë forcë përtej kufijve të saj” në Rusi për t’i rezistuar pushtimit.

Në përgjigje, z. Medvedev tha se “zyrtarët budallenj të Britanisë së Madhe, armiku ynë i përjetshëm, duhet të kujtojnë” se shteti i tyre “po udhëheq një luftë të padeklaruar kundër Rusisë”.

“Në këtë rast, çdo zyrtar i saj publik (qoftë ushtarak, ose civil, që lehtëson luftën) mund të konsiderohet si një objektiv legjitim ushtarak.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb