Autoritetet kiliane kanë sekuestruar 419 kilogramë kokainë, ngarkesa më e madhe që kanë gjetur këtë vit, ndërsa qeveria intensifikon luftën kundër krimit të organizuar.

Kështu njoftoi Ministria e Brendshme dhe e sigurisë publike. Oficerët arrestuan dy persona që kishin fshehur ngarkesën e drogës brenda një kamioni, i cili hyri në vend nga kufiri verior me Bolivinë dhe u nis për në kryeqytetin Santiago.

Vlera e drogës llogaritet në rreth 11 milionë dollarë nëse ajo do të dilte për shitje në treg. Në një konferencë për shtyp, ministri i Brendshëm i Kilit dhe Siguria Publike Ischia Sitses njoftoi riaktivizimin e një këshilli këshillues kundër krimit të organizuar që, së bashku me organet e tjera publike, do të ndihmojë në monitorimin e rrjedhës së fondeve nga aktivitetet e paligjshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: