Në Japoni farmacistët mund të lejohen të vaksinojnë në mënyrë që të përshpejtojnë vaksinimet kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Anëtari i Kabinetit Përgjegjës për vaksinat COVID-19, Taro Kono, deklaroi në një konferencë për shtyp se ata diskutuan mundësinë që farmacistët jenë në gjendje të vaksinojnë.

Duke kujtuar që përveç mjekëve në shërbimin e vaksinimit caktohen edhe stomatologët, Kono theksoi se nëse kjo praktikë nuk është e mjaftueshme, ata gjithashtu do të caktojnë edhe farmacistët.

Në Japoni, filloi vaksinimi i punonjësve të kujdesit shëndetësor në shkurt dhe personave mbi moshën 65-vjeç në prill.

Agjencia Kyodo raportoi se 3 për qind e popullsisë së vendit me 126 milionë banorë kanë marrë të paktën një dozë vaksine deri më tani, përqindje e cila është më e ulët midis ekonomive të zhvilluara.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb