Sulmet ajrore që dyshohet se janë kryer nga koalicioni i udhëhequr nga Sauditët duke luftuar rebelët e mbështetur nga Irani në Jemen të martën vranë 16 njerëz duke përfshirë shtatë fëmijë, tha një zyrtar dhe një mjek, raporton AFP.

Bastisja erdhi disa ditë pasi kryengritësit Huthi u ofruan të ndalonin sulmet me avionë dhe raketa balistike ndaj Arabisë Saudite, si pjesë e përpjekjeve për t’i dhënë fund një lufte që e ka shtyrë Jemenin në prag të urisë.

Rebelët morën përgjegjësi për sulmet e 14 shtatorit mbi instalimet e naftës Saudite që shkatërruan gjysmën e prodhimit të mbretit OPEC dhe dërguan valë shoku nëpër tregjet e energjisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite megjithatë kanë fajësuar Iranin, duke thënë se sulmet u kryen me raketa të avansuara dhe drone.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb