Pothuajse një ton kokainë u gjet në një varkë me vela që lundronte në brigjet portugeze. Droga u sekuestrua dhe u arrestua personi i vetëm në gomone, një 53-vjeçar.

Varka me vela 16 metra e gjatë me flamur polak kishte lundruar nga një vend i Amerikës Latine dhe droga besohet se kishte si destinacion vende të ndryshme evropiane. Ai lundroi nga baza detare Almada, në jug të Lisbonës, të enjten në mëngjes.

“Ne po shohim rritje të flukseve të drogës, veçanërisht kokainës dhe hashashit, në Evropë,” tha një zyrtar portugez, duke vënë në dukje se “dërgesat më të mëdha të kokainës janë kryesisht me kontejnerë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb