Jo vetëm rrudhat. Inteligjenca artificiale duket se është në gjendje të vlerësojë moshën edhe nga gjoksi.

Këtë e tregon algoritmi i zhvilluar në Universitetin Metropolitan të Osakës, Japoni, i cili në një artikull të botuar në revistën The Lancet Healthy Longevity demonstron se rrezet X të gjoksit mund të përdoren për të vlerësuar me saktësi moshën kronologjike, d.m.th., kohën që nga lindja dhe mbi të gjitha për të identifikuar shenjat e para të sëmundjeve kronike si hipertensioni.

Një nga aplikimet më të fuqishme të algoritmeve të inteligjencës artificiale është aftësia për të analizuar miliona e miliona të dhëna, duke u përpjekur të identifikojë modele që syri i njeriut nuk mund t’i vërë re, të tilla si lidhja e ndryshimeve të padukshme në zë me patologjitë e mundshme të fytit. Këto janë modele që mund të gjenden në shumë teste mjekësore, të tilla si rrezet X dhe po analizon deri në 67,099 rreze X të gjoksit të 36,051 individëve të shëndetshëm, që i nënshtrohen kontrolleve shëndetësore në tre objekte mjekësore. Sistemi i AI i zhvilluar nga studiuesit japonezë ishte në gjendje të vlerësonte moshën kronologjike të pacientëve, pra kohën e kaluar në fakt nga lindja, me një koeficient korrelacioni prej 0.95, praktikisht me një nivel shumë të lartë saktësie.

Të dhënat nga të cilat AI ka treguar gjithashtu një aftësi shumë të lartë në zbulimin e hershëm të zhvillimit të sëmundjeve kronike që prekin gjoksin në mënyra të ndryshme, si hipertensioni, hiperuricemia dhe sëmundjet kronike obstruktive pulmonare. “Mosha kronologjike është një nga faktorët më kritikë në mjekësi”, tha Yasuhito Mitsuyama, një nga autorët e studimit. “Gjetjet tona sugjerojnë se mosha e dukshme e bazuar në rrezet X të gjoksit mund të pasqyrojë me saktësi kushtet shëndetësore përtej moshës kronologjike. Qëllimi ynë është të zhvillojmë më tej këtë hulumtim dhe ta zbatojmë atë për të vlerësuar ashpërsinë e sëmundjes kronike, për të parashikuar jetëgjatësinë dhe për të parashikuar komplikimet e mundshme kirurgjikale”.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb