Kanadaja ka kthyer vështrimin drejt emigrantëve për të mbushur një boshllëk në tregun e punës që po krijohet nga plakja e klasës punëtore në vend.

Qeveria kanadeze njoftoi në fillim të nëntorit një plan për të sjellë rreth 500 mijë emigrantë në vit deri në vititn 2025, me një total prej 1.5 milionë njerëzish të rinj gjatë 3 viteve të ardhshme.

Kanadaja jo vetëm që ka pranuar më shumë emigrantë të klasës ekonomike sesa kombet e tjera të mëdha, por vendi është gjithashtu një nga vendet më të larta për zhvendosjen e refugjatëve, duke pranuar 20,428 refugjatë në vitin 2021, por ndërsa vendi ka vendosur objektiva ambicioze për të ardhmen, historia ka treguar se jo gjithmonë i përmbush pritshmëritë e veta.

Në një intervistë me CBC, ministri i emigracionit Sean Fraser tha se hendeku ishte kryesisht për shkak të mbylljeve të kufijve të lidhur me Covid si në Kanada ashtu edhe në mbarë globin, ndërsa deri në vitin 2023, Kanadaja synon të ndihmojë në rivendosjen e 76,000 refugjatëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: