Futbollisti danez, Christian Eriksen, nuk ka gjasa të luajë përsëri në mënyrë profesionale pasi pësoi atë që u raportua të ishte një arrest kardiak, ka thënë një kardiolog kryesor sportiv, Sanjay Sharma.

Mesfushori u rrëzua pa ndjenja në fushë gjatë ndeshjes së vendit të tij në Euro 2020 kundër Finlandës dhe duheshin 15 minuta për ta ringjallur para se të dërgohej në spital.

Eriksen, 29 vjeç, ishte në një gjendje të qëndrueshme të shtunën në mbrëmje, por ende nuk është konfirmuar publikisht se çfarë qëndronte pas sëmundjes së tij.

Sanjay Sharma është profesor i kardiologjisë sportive në Universitetin St George në Londër dhe ka punuar me Eriksen gjatë kohës së tij në Tottenham Hotspur.

“Padyshim që diçka shkoi shumë keq. Por, ata arritën ta kthejnë atë, pyetja është se çfarë ndodhi? Dhe pse ndodhi?. Ky djalë kishte teste normale deri më 2019 kështu që si e shpjegoni këtë arrest kardiak?”, ka thënë fillimisht Sharma.

Organet e futbollit në Mbretërinë e Bashkuar ka të ngjarë të jenë “shumë të rreptë” për të lejuar Eriksenin të luajë përsëri, shtoi ai.

“Arresti i tij kardiak ka tronditur të gjithë kombin sot dhe kjo është ajo që ndodh. Jo vetëm ata ndikojnë, por është psikika e kaq shumë njerëzve”.

“Lajmi i mirë është se ai do të jetojë, lajmi i keq është se ai po vinte në fund të karrierës së tij, kështu që nuk mund ta them nëse ai do të mund të luante një tjetër lojë futbolli profesionist”.

“Në Mbretërinë e Bashkuar ai nuk do të luante. Ne do të ishim shumë të rreptë për këtë”.

Ai tha se shkaqet e arrestit kardiak të Eriksen mund të përfshinin një gjendje shëndetësore të paidentifikuar ose një temperaturë të lartë, por raportet se futbollisti ishte zgjuar në spital ishin “një shenjë shumë e mirë”.

“Fakti që ai është i qëndrueshëm dhe zgjuar, pikëpamja e tij do të jetë shumë e mirë. Unë nuk e di nëse ai do të luajë ndonjëherë futboll përsëri”.

“Pa e thënë shumë troç, ai vdiq sot, megjithëse për disa minuta, por ai vdiq dhe a do ta lejojë mjeku profesionist të vdiste përsëri? Përgjigja është jo”, përfundoi kardiologu i njohur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb