Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka bërë me dije ditën e sotme se ka krijuar një korridor
tokësor për në Krimenë e pushtuar nga Rusia, duke lejuar kështu civilët dhe mallrat të kalojnë nëpër territorin e Ukrainës lindore, një zonë e cila është nën kontrollin e Moskës.

Ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka sqaruar se ushtria duke punuar me Hekurudhat Ruse, kishte rivendosur 1200 kilometra shina treni dhe kishte hapur rrugë për të lejuar “transport të plotë” midis Rusisë dhe Ukrainës Lindore.

Shoig tha gjithashtu se furnizimi me ujë përmes Kanalit të Krimesë Veriore, një mjet jetësor sa i përket furnizimit me ujë të Krimesë, kishte rifilluar.

Sipas një leximi zyrtar të thirrjes, ministri i mbrojtjes tha se korridori tokësor i lejoi Rusisë të fillonte dërgimin e mallrave në Mariupol, Berdiansk dhe Kherson, qytete portuale të Ukrainës juglindore që janë kapur nga Rusia që kur nisi pushtimin e saj në fund të shkurtit.

Ai pohoi se portet e Mariupol dhe Berdiansk funksiononin normalisht dhe ishin gati për të transportuar drithë, mes dënimit ndërkombëtar për bllokadën prej muajsh të Rusisë të porteve kryesore që ka lënë miliona ton drithë në Ukrainë.

“Siç udhëzohet nga Komandanti Suprem (Presidenti rus Vladimir Putin), ne jemi gati të ngarkojmë grurë në porte”, tha Shoigu të martën.

Më herët të martën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov përsëriti se Ukraina duhet të çminojë ujërat bregdetare që të kalojnë anijet me grurë dhe ka siguruar se Rusia do të lehtësojë kalimin e tyre dhe nuk do të përdorë korridoret detare të çminuara për të sulmuar Ukrainën.

“Presidenti Putin tha se Ukraina duhet të çminojë afrimet drejt porteve, gjë që do t’i lejojë anijet, pasi të kontrollohen nga ushtria jonë, të sigurohen që anijet të mos importojnë armë, të hyjnë në port, të ngarkojnë me grurë dhe më pas, nëse është e nevojshme, edhe me ndihmën tonë, vazhdoni në ujërat ndërkombëtare”, u tha Peskov gazetarëve në një konferencë të rregullt.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb