Kompania e Teknologjisë së Makinave Fluturuese, e zhvilluar fillimisht dhe e testuar me sukses në Evropë, është blerë nga një kompani kineze, sipas BBC.

E mundësuar nga një motor BMW dhe karburant normal, “AirCar” fluturoi për 35 minuta midis dy aeroporteve sllovake në vitin 2021, duke përdorur pistat për ngritje dhe ulje.

U deshën pak më shumë se dy minuta për t’u shndërruar nga një makinë në një avion.

Tani mjetet e prodhuara do të përdoren brenda një rajoni specifik gjeografik të Kinës.

Kompania e Teknologjisë së Makinave Fluturuese “Hebei Jianxin”, me qendër në Cangzhou, ka blerë të drejtat ekskluzive për prodhimin dhe përdorimin e avionëve “AirCar” brenda një zone të pazbuluar.

“Kompania ka ndërtuar aeroportin e saj dhe shkollën e fluturimit pas një blerjeje të mëparshme nga një tjetër prodhues sllovak avionësh”, tha Anton Zajac, bashkëthemelues i “KleinVision”, kompania që krijoi “AirCar”.

Duke udhëhequr rrugën drejt zhvillimit të revolucionit EV, Kina tani po zhvillon në mënyrë aktive transportin fluturues.

Muajin e kaluar, një kompani e quajtur “Autoflight” kreu një fluturim provë të një droni që transportonte pasagjerë midis qyteteve Shenzhen dhe Zhuhai.

“Udhëtimi, i cili zgjat tre orë me makinë, u përfundua për 20 minuta”, tha ai.

Dhe në vitin 2023, kompanisë kineze “eHang” iu dha një certifikatë sigurie nga zyrtarët kinezë për taksinë e saj fluturuese elektrike.

Sipas qeverisë në Britaninë e Madhe, taksitë fluturuese mund të bëhen funksionale deri në vitin 2028.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: