Kina do të dhurojë 1 milion doza të tjera të vaksinës Sinovac në Malajzi.

Ministri i Jashtëm i Malajzisë, Saifuddin Abdullah, u citua të thoshte se Kina deri më tani ka dhuruar 28 milionë doza të vaksinës Sinovac për vendet e ASEAN (Asociacioni i Kombeve të Azisë Juglindore), ndër të cilat 500,000 ishin për Malajzinë.

Në krye të vaksinave shtesë, Kina do të ndihmojë gjithashtu ASEAN-in të forcojë aftësitë e saj shëndetësore publike dhe farmaceutike përmes shkëmbimit të teknologjisë, ekspertizës dhe pronës intelektuale, thuhet në raport.

“Kjo do të ndihmojë ASEAN të forcojë sistemin e saj të shëndetit publik dhe të rrisë gatishmërinë për të adresuar emergjencat e ardhshme shëndetësore,” tha Abdullah në një konferencë shtypi pas Samitit të Posaçëm virtual ASEAN-Kinë të hënën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb