Programi hapësinor i Kinës bëri një kthim të fortë pasi lançoi ​​në orbitë raketën e saj të gjeneratës së re.

Raketa mbajtësi i përmasave të mesme të gjeneratës së re, Long March-7A, u dërgua në hapësirë ​​në orët e para të mëngjesit të një sateliti për verifikimin e teknologjisë nga Qendra për Lançimin e Satelitëve në Hapësirë, Wenchang në provincën jugore Hainan.

Raketa 573 tonë metrikë, e gjatë 60,1 metra e gjatë, mund të mbajë një ngarkesë me peshë nga 5,5 deri në 7 tonë.

Më 16 mars të vitit të kaluar, e njëjta raketë nuk arriti të ngrihej në fluturimin e saj të parë, njoftoi e përditshmja kineze “Global Times”.

“Lançimi i suksesshëm i Long March 7A ka pasuruar më tej spektrin e serisë së raketave Long March, duke azhurnuar raketat e mesme bartëse të Kinës. Ajo do të drejtojë zhvillimin e satelitëve të mëdhenj dhe të mesëm”, tha Meng Gang, projektuesi kryesor i raketës.

Dështimi u shkaktua nga “humbja e presionit”, raportoi e përditshmja.

Raketa përdor energji të pastër për operacionet e saj, tha zhvilluesi i saj, Akademia Kineze e Teknologjisë së Lançimit të Mjeteve (CALT-China Academy of Launch Vehicle Technology). Do të përdoret për të monitoruar mjedisin hapësinor dhe për të testuar teknologji të tjera të përparuara.

“Raketa e gjeneratës së re jo vetëm që ka zmadhuar kapacitetin e ngarkesës nga 5.5 në 7 tonë, por gjithashtu ka një shtytës më të gjelbër dhe miqësor ndaj mjedisit, vajguri i oksigjenit të lëngshëm”, tha për “Global Times”, Ma Zhonghui, zëvendës shefi dizajnues i raketës.

Pas riparimeve disa muajshe, shkencëtarët kinezë më në fund nxorën raketën që kaloi provën përfundimtare më 30 dhjetor dhe pjesët e raketës u transportuan në qendrën e lançimit në një anije mallrash të projektuar posaçërisht Yuanwang-22 në mes të janarit.

Kina planifikon të përdor raketën për të dërguar satelitë në orbitë, përfshirë sistemin satelitor të navigimit Beidou dhe sisteme të tjerë telekomunikues, thuhet më tej.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb