Të paktën 7 persona kanë humbur jetën ndërsa një tjetër është shtrirë në spital për shkak të dyshimit nga helmimi me gaz në Kinë.

Incidenti ndodhi në një fabrikë për përpunimin e ushqimit në qytetin Yibin të hënën pasdite sipas kohës lokale.

“Manifestimet klinike të të vdekurve zbulojnë se ata mund të kenë vdekur nga helmimi me hidrogjen sulfur”, njoftoi e përditshmja kineze “Global Times” duke cituar një mjek që trajtoi pacientët.

Policia ka nisur një hetim për të përcaktuar shkakun e aksidentit.

“Fabrika e ushqimit aktualisht është e mbyllur. Policia, personeli mjekësor dhe zjarrfikësit janë në vendin e ngjarjes. Nuk dihet ende për sa kohë do të qëndrojë e mbyllur”, tha një nga punëtorët.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb