TIRANË

Në seancën e sotme plenare Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar projekt-aktet për  verifikim të pasurisë dhe figurës për 6 të diplomuarit te Shkollës se Magjistraturës në 2018 dhe emërimin e tyre si prokurorë dhe caktimin në pozicionin e prokurorëve në vendet vakante.

Konkretisht bëhet fjalë për këta prokurorë;Eliora Elezi, Erida Visoçi, Mediana Meta, Françesk Ganaj, Odeta Todorushi, Albjona Papajani.

KLP-ja nëpërmjet Komisionit e tij të Karrierës vendosi  themelimin e një metode, e cila do të  shoqëroje ketë proces në vite dhe që parashikon:vetting për kandidatët te cilët emërohen prokurorë për herë të parë në hyrjen e tyre në sistem.

Këshilli i Lartë i Prokoririsë ka kërkuar informacion tek të gjithë institucionet ligjzbatuese për këta kandidatë para emërimit të tyre si prokurorë.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: