Kremlini, përmes zëdhënësit Dmitry Peskov, shprehu keqardhje që kandidati rus nuk e fitoi postin e udhëheqësit të Interpol-it.


Organizata ndërkombëtare e policisë zgjodhi të mërkurën president jugkoreanin Kim Jong-yang. Kim u zgjodh nga 194 shtetet anëtare të Interpol-it në një takim në Dubai. Ai e mundi rusin Alexander Prokopchuk, i cili ka qenë favorit për të fituar.


Megjithatë, ka pasur shqetësime se Prokopchuk do ta shfrytëzonte rolin e presidentit për të shënjestruar kritikët e presidentit rus, Vladimir Putin.


Pas votimit të mërkurën, Kremlini tha se ka pasur “presion të qartë nga jashtë” për zgjedhjen e kreut të ri të Interpol-it, shkruan rel.

Moska tha se Prokopchuk do të vazhdojë të shërbejë si zëvendëspresident i Interpolit dhe do të ndihmojë në forcimin e “pozitës së organizatës në komunitetin ndërkombëtar të policisë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb