Udhëheqësi i bandës së Haitit, i dyshuar për rrëmbimin e 17 anëtarëve të një grupi misionar nga Shtetet e Bashkuara, ka kërcënuar se do t’i vrasë pengjet nëse kërkesat e tij nuk plotësohen.

Wilson Joseph, udhëheqësi i bandës 400 Mawozo , lëshoi ​​ultimatumin në një video të postuar në mediat sociale të enjten.

“Betohem për bubullimën se nëse nuk marr atë që kërkoj, do t’i vras me plumb në kokë këta amerikanëve,” tha Joseph në video.

Në fillim të kësaj jave, zyrtarët haitian thanë se banda kërkon 1 milion dollarë shpërblim për person për të liruar pengjet.

Duke folur para arkivolit të anëtarëve të bandës të vrarë me sa duket nga policia, Joseph kërcënoi kryeministrin e Haitit Ariel Henry dhe shefin e Policisë Kombëtare Leon Charles në video.

“Ju djema më bëni të qaj. Unë qaj ujë. Por unë do t’ju bëj të qani gjak, “tha ai.

Korrespondenti i Al Jazeera, Manuel Rapalo tha se protestat në kryeqytetin Port-au-Prince kundër përkeqësimit të situatës së sigurisë në Haiti vazhduan për të pestën ditë të enjten.

Punëtorët e Haitit hynë në një grevë të përgjithshme  më 18 tetor për të protestuar ndaj përkeqësimit të pasigurisë dhe dhunës së bandave pas rrëmbimit të misionarëve të krishterë.

“Shqetësimi tani, veçanërisht pasi u publikua kjo video, është se tensionet do të vazhdojnë të përshkallëzohen; ekziston frika se dhuna mund të përkeqësohet në rrugë,” tha Rapalo.

Pengjet u rrëmbyen pasi dolën nga një jetimore jashtë Port-au-Prince më 16 tetor. Gjashtëmbëdhjetë nga të rrëmbyerit janë amerikanë dhe një kanadez. Pesë prej tyre janë fëmijë, përfshirë një foshnjë tetë muajshe.

Ministritë e Ndihmës së Krishterë, grupi misionar me bazë në Ohajo, anëtarët e të cilit u rrëmbyen, bëri thirrje për një ditë agjërimi dhe lutje për pengjet të enjten, duke u kërkuar njerëzve të luten për të rrëmbyerit si dhe për rrëmbyesit.

“Lutuni për rrëmbyesit, që ata të përjetojnë dashurinë e Jezusit dhe t’i drejtohen atij, dhe ne e shohim atë si nevojën e tyre përfundimtare,” tha Weston Showalter, një zëdhënës i grupit.

“Ne gjithashtu kërkojmë lutje për udhëheqësit dhe autoritetet qeveritare pasi ato lidhen me rastin dhe punojnë drejt lirimit të pengjeve.”

Duke raportuar nga Millersburg, Ohio, John Hendren i Al Jazeera, tha se rrëmbimet kanë qenë “stresuese” për njerëzit e lidhur me grupin misionar.

“Njerëzit me të cilët kemi folur të gjithë kanë shprehur shqetësim të thellë për ata misionarë, veçanërisht pas kërcënimit që u dha nga udhëheqësi i atij grupi rrëmbyes,” tha Hendren.

Një nga vendet më të varfra në botë, Haiti ka vuajtur nga fatkeqësitë natyrore periodike , dhuna e bandave dhe një krizë e gjatë politike e përkeqësuar nga vrasja e Presidentit Jovenel Moise në korrik.

Vendi ka parë një rritje të rrëmbimeve gjatë javëve të fundit. Qendra për Analizë dhe Kërkim në të Drejtat e Njeriut (CARDH), një OJQ Haitiane, tha të mërkurën se të paktën 119 njerëz u rrëmbyen nga bandat kriminale në Haiti gjatë gjysmës së parë të tetorit, pas 117 rasteve në shtator.

“Qytetarët nuk i besojnë policisë kombëtare të Haitit dhe kjo paraqet një problem sepse ne nuk mund të kemi një forcë policore efikase nëse popullata nuk bashkëpunon,” tha Gedeon Jean, drejtor i CARDH, për AFP në fillim të kësaj jave.

Qeveria amerikane ka premtuar të punojë me autoritetet Haitiane për të liruar pengjet amerikanë.

“Ne në administratë kemi qenë të fokusuar në mënyrë të pamëshirshme në këtë, duke përfshirë dërgimin e një ekipi në Haiti nga Departamenti i Shtetit; duke punuar shumë ngushtë me FBI-në, e cila është udhëheqëse në këto lloj çështjesh; në komunikim të vazhdueshëm me Policinë Kombëtare të Haitit, kishën së cilës i përkasin misionarët, si dhe me qeverinë Haitiane”, tha të martën Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

“Dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar në zgjidhjen e situatës.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb