Studiuesi Auron Tare përmes një mesazhi në rrjetet sociale është rikthyer pas në kohë, konkretisht në 14 prill të 1939, në kohën kur u dorëzua kurora e Skëndërbeut në Romë.

Përmes një postimi në ‘Facebook’ Tare thekson se historia nuk harron kurrë, ndërsa ka postuar një foto ku shfaqet Kryeministri shqiptar, Shefqet Bej Vërlaci teksa lexon mesazhin përshëndetës të Asamblesë Kushtetuese dhe popullit shqiptar, drejtuar Mbretin Imperator, Viktor Emanueli i Tretë.

MESAZHI
14 Prill.1939
Dorezimi i Kurores se Skenderbeut ne Rome. Historia nuk harron kurre.
Pallati “Venecia” në Romë, Kryeministri shqiptar, Shefqet Bej Vërlaci, në emër të delegacionit shqiptar duke lexuar mesazhin përshëndetës të Asamblesë Kushtetuese dhe popullit shqiptar, për Mbretin Imperator, Viktor Emanueli i Tretë.
Kryeministri Shefqet Vërlaci dhe Ministri i Drejtësisë, Xhaferr Ypi
Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
Ali Asllani, Kristaq Strati.
Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
Dhimitër Popa, Kristaq Zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb