Pas 16 vitesh, pesë filmash të suksesshëm, mandati i Daniel Craig si James Bond përfundoi fatkeqësisht në fillim të këtij viti, shkruan BBC.

Ndërsa ne nuk jemi ende plotësisht të sigurt se çfarë është ”Quantum of Solace”, ne e dimë se Craig ka bërë disa nga filmat më të mirë në seri dhe do të jetë një akt i vështirë për t’u ndjekur.

Është një vendim jashtëzakonisht i rëndësishëm për këtë rol. Një sasi e madhe e të ardhurave nga arka varet nga zgjedhja e aktorit të duhur për rolin e zëvendësuesit.

“Një Bond i ri nuk është vetëm një fustan në tapetin e kuq “, thotë Mark O’Connell, autor i “Catching Bullets: Memoirs of a Bond Fan”.

“Ai duhet të jetë një yll filmi, një ambasador për serialet dhe filmat, një diplomat mediatik, një fëmijë i përkushtuar i kulturës britanike dhe fytyra e një ekosistemi prej një miliard dollarësh produktesh dhe sponsorizimesh”, shtoi ai.

“Ai duhet të njihet menjëherë në të gjitha anët e botës si James Bond. Ai duhet të jetë i pashëm, i aftë të mbajë kamerën dhe të dominojë ekranet e kinemasë sa një fushë futbolli”, theksoi O’Connell.

Pra, kush mund të jetë?

Janë disa kandidatë, emrat e të cilëve janë bërë temë e Bond vitet e fundit.

Tom Hardy është një nga librat e preferuar për të zënë vendin e Craig.

Çështja e moshës shihet gjithashtu si një pengesë e mundshme për Idris Elba, 49 vjeç, i cili ishte i preferuari për të marrë rolin për një dekadë solide, pas portretizimit të tij jashtëzakonisht popullor të ”Stringer Bell në The Wire”.

Në listë ndodhet edhe Regé-Jean Page aktualisht është më i njohur për rolin e Dukës së Hastings në dramën e kostumit të Netflix, Bridgerton.

Ylli i “Game of Thrones”, Richard Madden është një tjetër aktor ambicioz falë rolit të tij në dramën e BBC-së Bodyguard.

Emrat që do të tundnin pijen e preferuar të James, ”Martini” do të ishin edhe Oliver Jackson-Cohen, Harris Dickinson, George Mackay, Matt Smith, Paul Mescal, dhe Nicholas Hoult.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb