Joe Biden ka një origjinë të largët nga Irlanda, por kjo nuk ka bërë që kushërinjtë e tij ta harrojnë.

Sot përveç SHBA-ve, kushërinjtë e Biden në Ballina të County Mayo festojnë për faktin se Joe Biden do të jetë Presindeti i 46-të i SHBA.

Familja Bleëitt ka lidhje familjare me Biden edhe pse janë kushërinjt të largët. Një stërgjysh i largët i Biden shumë vite më parë vendosi të lërë Irlandën për SHBA po kjo nuk ka bërë që t’i humbin kontaktet.

Madje Biden e vizitoi origjinën e tij në vitin 2016 ku dhe ka premtuar se do të kthehet si President i SHBA në Ballina dhe do i takojë të afërmit e tij. Kushërintjë irlandezë presin të shohin nëse ai do e mbajë premtimin apo jo.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb