Policia spanjolle ka shkatërruar një bandë shqiptare të trafikut të drogës, duke vënë në pranga tre trafikantë. Siç raportojnë mediat vendase, shqiptarët janë kapur, pasi kishin ngritur një plantacion marihuane me pothuajse 2 mijë bimë brenda, një magazine në qytetin e Valencias, me vlerë deri në 40 mijë euro.

Ka qenë një agjent policie, që ka zbuluar shqiptarët, nga era e fortë e marijuanës, në një magazinë në zonën industriale të qytetit.

Më pas, ka mbërritur policia spanjolle, ku ka gjetur plantacionin e drogës në një anije e modifikuar sikur shiste divanë nën mbishkrimin ‘Divanë në masën tuaj’.

Agjentët kanë kontrolluar anijen në prani të pronarit të saj, ku kanë zbuluar 3 shqiptarët, që kalonin natën brenda anijes dhe prej disa ditësh nuk kishin dalë prej saj, shkruajnë mediat spanjolle.

Ato kishte 4 dhoma të mëdha, ku mbante 1900 bimë marijuanë, përveç materialeve të ndryshme të nevojshme për kultivim: 247 llamba, 132 ventilatorë, 269 çakëll, 9 filtra ajri, 9 radiatorë termikë, 10 kohëmatës dhe 7 rezervuarë uji.

Të tre shqiptarët nga 24 deri në 50 vjeç u arrestuan për krimet për ngritje të grupit kriminal dhe trafikut të drogës.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb