Lady Gaga është interpretuesja për ndarjen e çmimeve Grammy 2022 në Las Vegas. Gaga është nominuar për pesë çmime Grammy këtë vit për albumin e saj të fundit bashkëpunues me Tony Bennett. Nominimet përfshijnë regjistrimin e vitit dhe albumin e vitit, duetin “I Get a Kick Out of You” dhe albumin “Love for Sale”.

Performanca u njoftua nga llogaria zyrtare e Akademisë së Regjistrimit në Twitter.

Që nga ngritja e famës, Gaga ka qenë një interpretuese e shpeshtë në Grammy . Ajo hapi Grammy 2010 duke bashkëpunuar me Elton John me këngët e saj “Poker Face” dhe “Speechless” dhe të famshmen e tij “Your Song”. Në vitin 2011, ajo u dorëzua në një vezë, të mbajtur nga njerëz jashtëtokësorë. Më vonë, ajo “u doli” nga ajo gjatë performancës së saj ikonë të “Born This Way”. Ikona e muzikës Tony Bennett dhe Gaga ndanë skenën në vitin 2015 duke performuar duetin e tyre “Cheek to Cheek”.

Në vitin 2016, Gaga bëri një nderim të përzemërt për jetën e David Bowie duke filluar me klasikun e tij, “Space Oddity”. Gaga bashkëpunoi me Intel për të përdorur teknologjinë për të sjellë në jetë personazhet e Bowie. Gaga ndihmoi në fillimin e Grammy 2018 me një performancë emocionale të “Joanne” dhe “A Million Reasons”. Albumi, i cili ishte një homazh për tezen e saj të ndjerë Joanne, u zhvillua në një piano të madhe e cila ishte e mbuluar me krahë engjëlli të ndriçuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb