Pretendimet në shtypin britanik se spiunët rusë kanë vjedhur projektin për vaksinën Oxford-AstraZeneca të prodhuar nga Britania i ka hedhur poshtë si të pabazuara Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov.
Një artikull i 10 tetorit në gazetën The Sun, kohët e fundit pohoi se spiunët rusë “vodhën” formulën e vaksinës, të zhvilluar nga kompania britanike-suedeze AstraZeneca, për të krijuar Sputnik V të Rusisë.

Duke folur në një konferencë shtypi në kryeqytetin kazak Nur-Sultan të martën, Lavrov tha:
“Sa për partnerët tanë britanikë dhe të tjerë perëndimorë, nuk mendoj se dikush do t’i marrë seriozisht këto deklarata të pabaza.Tashmë ka pasur shumë akuza të pabaza,” tha ai.

Ndërsa ka pasur raporte për efekte të rralla anësore me të shtënat e AstraZeneca, me një pakicë të vogël njerëzish që përjetojnë mpiksjen e gjakut pas marrjes së goditjes, “asnjë rast i tillë nuk ka ndodhur me Sputnik V”, tha Lavrov, sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb