Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për kthim të ligjit për “Pronat e paluajtshme të shtetit”. Meta e ktheu këtë ligj që në muajin gusht, teksa paralajmëroi edhe disa ditë më parë Kuvendin të reflektojë për këtë ligj dhe ta rishikojë.

Sipas kreut te shtetit, ky ligj krijon mundesine e abuzimeve me pronat, cenon parimet kushtetuesembi te drejten e prones dhe rrezikon të shkaktojë problematikë me të drejtën e gëzimit dhe posedimit të pronës sipas titujve të fituar të pronësisë. Ndërkohë në Komisionin e Ligjeve të gjithë votuan kundër, përveç Korab Litës që votoi pro dekretit të Metës.

Tashme pritet që deputetët e Kuvendit të Shqipërise të votojnë në seancën e ardhshme, dekretin e Presidentit të Republikës, ku sipas gjasave, votimi do të jetë kundër, duke bërë më pas që ky vendim automatikisht të publikohet në faqen zytare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb