Ministria e Komunikimeve të Rusisë ka përgatitur një projektligj, i cili do të gjobiste shpërndarjen gazetave dhe revistave nga vendet e huaja, pa lejen e qeverisë.

Zëvendësministri, Aleksei Volin, ka thënë për Interfax, se ligji do të ketë cak, “individët”, që shpërndajnë publikime të huaja pa licencë, raporton REL.

Ai ka thënë se gjobat nga 1,000-30,000 rubla (16-500 dollarë).

Vendimi për një dënim të tillë është planfikuar të përfshihet në një nga ligjet aktuale në Rusi.

Volin ka thënë se legjislacioni i propozuar nuk ndalon shumëfishimin e artikujve të huaj që janë nga mediat ruse, ose shpërndarjen e artikujve individual në forma tjera.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: