Ndalimi i burkas ka hyrë në fuqi në Danimarkë dhe protesta të shumta priten mbi ligjin e ri. Po ashtu për personat që shkelin në mënyrë të përsëritur këtë ligj do të dënohen deri me 6 muaj burg.

Kufizimet në lidhje me mbulesën islamike u miratuan nga deputetët në muajin maj pas propozimit nga koalicioni i qendrës së djathtë të vendit, i njohur për shtrëngimin e rregullave ndaj emigrimit të jashtëligjshëm vitet e fundit.

Por, meqë ligji hyri sot në fuqi, Danimarka u bë kështu vendi i pestë evropian që ndaloi burkat. Aktivistët po planifikojnë demonstrata , raporton Mail Online.

Ata që e shkelin për herë të parë ligjin rrezikojnë një gjobë 120 euro. Kur kjo vepër përsëritet gjoba mund të 10-fishohet ose të ketë dënim me 6 muaj burg.

Po ashtu, çdokush që detyron një person të mbulohet, mund të gjobitet ose përballet me dy vite burg. Austria, Franca dhe Belgjika kanë ligje të ngjashme.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: