Mediat greke kanë zbardhur detaje të reja nga mënyra sesi banda e Esmin Ferhatit (Eskos) kontrollonte trafikun e lëndëve narkotike në një pjesë të Athinës, më konkretisht pranë Universitetit Politkenik “Zografou” ku edhe kishin bazën e tyre.

Bisedat midis anëtarëve të bandës realizoheshin në rrjetet sociale dhe në telefon pa u shqetësuar aspak për gjuhën jo vështirë të transkriptueshme që përdornin kur i referosheshin lëndëve narkotike.

Në shumicën e tyre, që ka në dispozicion policia, flasin dy anëtarë të dorës së dytë të bandës, të cilët shpesh përdornin emra të koduar. Bëhet fjalë për 24-vjeçarin A.S. dhe për 21-vjeçarin B.B., i cili edhe në intervale të rregullta qëndronte brenda rezidencës së vjetër studentore të Universitetit Politeknik.

Ndërkohë, në mediat helene është publikuar edhe kërcënimin që “Esko” i ka drejtuar efektives greke që e plagosi me armë.

Efektivja 35-vjeçarja kishte telefonuar një mikun e saj për ta marrë nga vendngjarja e operacionit policor, pasi ajo ndihej keq. Në momentin që po hipte në makinë për t’u larguar, 30-vjeçari Ferhati po hynte nga porta në Universitetin Politeknik.

Para se 22-vjeçarja greke që kryente praktikën në polici ta informonte për praninë e policëve në vendngjarje, “Esko” iu afrua makinës dhe e pyeti nëse e dinte se sa ishte ora.

35-vjeçarja i është përgjigjur negativisht dhe më pas Ferhati ka nisur të bërtasë: “Ju ku**a vishni jelek antiplumb. Ju jeni policë. Unë do ju vras”.

Shoferi dhe shoku i 35-vjeçares (me profesion po punonjëse policie) kuptoi se 30-vjeçari po tentonte të nxirrte diçka nga xhepi dhe qëlloi një herë me armën e shërbimit.

Por “Esko” vazhdoi dhe sulmoi policen, duke synuar ta godiste me kaçavidë në kokë. Për të parandaluar sulmin ndaj saj, punonjësi i policisë ka qëlluar tre herë në drejtim të tij, duke e plagosur.

Kolegu i saj në tentativë për t’i dhënë ndihmën e parë banditit është sulmuar nga nëna e tij e cila ndodhej në vendngjarje, ndërsa ka goditur edhe policen e plagosur.

Para përballjes së 30-vjeçarit me policin 35-vjeçar, kreu i bandës sapo kishte dalë nga komisariati “Zografou”, ku dyshohet se ishte konfliktuar me policë të tjerë.

Ju erdhët të më kapni dhe pasi nuk më gjetë në bazë më morët vajzën time. Nëse nuk e lini të lirë së shpejti, do t’ju djeg të gjallë, do të vdisni të gjithë“, mësohet t’i ketë thënë Ferhati, oficerëve.

Menjëherë pas kërcënimeve ai është larguar nga departamenti, duke iu drejtuar portës së Universitetit Politeknik.

BISEDAT E ZBARDHURA:

AS: Sa te duhen sot qe te jesh ok, gjithsej kam 60. Unë do të jem në Sofje

BB: 40

AS: në rregull

BB: Merre një nga këtu sepse nuk e di në cilën orë do të zgjohem

Dy personat bisedojnë sërish brenda pak kohësh dhe vijon dialogu i mëposhtëm:

AS: Sa kohë kemi që jemi bashkë?

BB: 125 la (d.m.th. 125 gram lëndë narkotike e panjohur)

AS: Do të të dërgoj te vish mbas pune se jam në varg dhe nëse me ze gjumi do zgjohem nesër

Dy anëtarët e bandës së “Eskos” me sa duket kanë pasur biseda të rregullta në orar me qëllim shpërndarjen e lëndëve narkotike. Në një tjetër dialog ata përmendin një sasi të vogël të lëndës narkotike.

AS: Po largohem, pike

BB: Nuk mundem

AS: I kam në shtëpi, vetëm mos shko tani. Kalojnë jashtë bam bam të verdhë? Merr pak, nuk e kam problem.

BB: Ejani të gjithë dhe sillni nesër.

AS: ok, dil

BB: nga cila anë?

AS: Thomas

BB: atje apo montoj? ku jeni;

AS: Për fëmijë

Në një dialog tjetër, A.S. i thotë bashkëbiseduesit të njoftojë A.P. se e do udhëheqësi.

AS: thuaj A-së se ai (udhëheqësi) e do patjetër atë atje lart

BB: ai shkoi në shtëpi

AS: nëse mundesh, merr telefonin se më tha absolutisht

24-vjeçari A.S. më pas flet me personin që i ka kërkuar drejtuesi dhe ata marrin masa për t’i dhënë një sasi të vogël të lëndës narkotike.

AS: ai nuk përgjigjet

A.P.: nëse ai përgjigjet në stilin e tij

AS: ke ndonje gje?

AP: nuk te merr dot me te verdhe?

AS: a mund të gjeni një gjysmë dhe unë t’ju jap? sepse populli im nuk ka ikur. Le ta bëjmë si dje dhe ua kam borxh

AP: Një kohë kaq e vështirë, a mund të dalësh e verdhë? kemi pak

AS: ku do jesh? Nuk do të jem për shumë kohë

Në fakt, siç duket nga një bisedë tjetër, ata lënë një takim në shtëpi , pasi emri i koduar 9 i referohet objekteve të godinës së Universitetit Politeknik .

A: ku jeni?

AS: 9

A.P.: zbrit , po vjen dikush, jepi disa çelësa

AS: thuaj? 9 garazh mbrapa

AP: E di që po vjen

24-vjeçari A.S. nëpërmjet Instagramit bisedon me një tjetër anëtar të organizatës dhe flasin për blerjen e një kilogrami lëndë narkotike.

AS: do të bëjmë gjithçka, për momentin kam disa gjëra. Kanë mbetur

VQ: Po shkoj në shtëpi, sepse kemi ca dëshira dhe pak ndalesë

AS: ta hedhim nje ndalese 1 jave bashke qe te mos e leme njeri-tjetrin? Sepse ke te drejte

A.S.: ok merr nje cope dhe me thuaj te zbres dhe t’i jap 10 ose mund te marresh nje 1 dhe ne ia japim atij

VQ: Nuk mundem

AS: ok, merre gjysmen, ndaje dhe hajde ta jap edhe kete, se populli im nuk fle.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb