Një skandal ka ndodhur në klubin e Ajax. Marc Overmars ka lënë detyrën e tij si drejtor i futbollit të Ajax-it pasi pranoi se u dërgoi mesazhe të papërshtatshme kolegeve femra në klub. Overmars tha:

“Më vjen turp. Javën e kaluar u përballa me raporte për sjelljen time. Dhe si u ka ardhur kjo tek të tjerët. Fatkeqësisht, nuk e kuptova që po e kaloja kufirin me këtë, por kjo m’u bë e qartë ditëve të fundit…

Papritmas ndjeva një presion të madh, kërkoj falje, sigurisht për dikë në pozicionin tim, kjo sjellje është e papranueshme. Tani e shoh edhe këtë gabim. Por është tepër vonë. Nuk shoh asnjë mundësi tjetër përveç largimit nga Ajax. Kjo gjithashtu ka një ndikim të madh në situatën time private. Prandaj u kërkoj të gjithëve të më lënë mua dhe familjen time vetëm”

Klubi ka dhënë njoftim për shtyp: “Overmars e mori këtë vendim pas diskutimeve të ditëve të fundit – një sërë mesazhesh të papërshtatshme dërguar disa kolegeve femra për një periudhë të gjatë kohore qëndron në themel të vendimit të tij për t’u larguar nga klubi.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb