Marrëveshjet midis Rusisë dhe Iranit po kërcënojnë sigurinë globale, tha sot sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly i cili ndau deklaratën e tij në vazhdën e publikimit të informacionit nga SHBA, që tregon se Irani është bërë një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë.

Ky informacion detajon shtrirjen e mbështetjes ushtarake të Iranit për luftën e paligjshme të Rusisë në Ukrainë, duke përfshirë sigurimin e qindra dronëve.

“Irani është tani një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë. Marrëveshjet e tyre kanë bërë që regjimi iranian të dërgojë qindra dronë në Moskë, të cilët janë përdorur për të sulmuar infrastrukturën kritike të Ukrainës dhe për të vrarë civilë”, tha ai.

“Në këmbim, Rusia po ofron mbështetje ushtarake dhe teknike për regjimin iranian, i cili do të rrisë rrezikun që ai paraqet për partnerët tanë në Lindjen e Mesme dhe për sigurinë ndërkombëtare. Britania e Madhe do të vazhdojë të ekspozojë këtë aleancë të dëshpëruar dhe t’i mbajë të dyja vendet përgjegjëse.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: