Më shumë se 1,800 të burgosur janë arratisur nga një burg në Nigeri, pasi u sulmua nga persona të armatosur.

Sulmuesit hynë në oborrin e burgut në qytetin jug-lindor të Owerri duke përdorur eksplozivë për të shpërthyer bllokun administrativ. Gjashtë të burgosur thuhet se janë kthyer, ndërsa 35 nuk pranuan të arratiseshin.

Policia ka akuzuar grupin e ndaluar separatist, Indigjenët e Biafras, për kryerjen e sulmit. Shërbimi Korrektues Nigerian ka konfirmuar se 1,844 të burgosur u arratisën nga burgu në shtetin Imo.

Njerëz të armatosur rëndë u sulën në Qendrën e Kujdestarisë Owerri në orët e para të së hënës, pasi mbërritën me kamionë dhe autobusë. Një zëdhënës i policisë tha se sulmuesit mbanin bomba me raketa, mitraloza, eksplozivë dhe pushkë.

Presidenti Muhammadu Buhari e quajti sulmin një “akt terrorizmi” të kryer nga “anarkistët”. Ai u bëri thirrje forcave të sigurisë për të kapur sulmuesit dhe të burgosurit e arratisur.

Një zëdhënës i lëvizjes separatiste të Popullit Indigjen Biafra i tha agjencisë së lajmeve AFP se akuzat pas sulmit të së hënës ishin “gënjeshtra”.

Shteti Imo ka qenë prej kohësh një terren edukimi për grupet separatiste, ndërsa marrëdhëniet midis qeverisë qendrore dhe popullsisë indigjene Igbo janë të tensionuara. Që nga janari, disa stacione policie dhe automjete në të gjithë Nigerinë jug-lindore janë sulmuar. Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

 117844785 E4cdfcda A1c5 49d8 B7a9 B611cd63fe82

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb