Numri i vrasjeve ra me 7.1% në 2022 krahasuar me 2021 në Meksikë, duke arritur në 30,968 (nga 33,350), njoftoi të martën qeveria e Presidentit Andrés Manuel López Obrador.

Vendi i Amerikës Latine regjistroi një mesatare prej 85 vrasjesh në ditë vitin e kaluar, krahasuar me 91 në 2021, sipas statistikave të paraqitura nga ministrja e Sigurisë Rosa Isela Rodriguez.

48.6% e këtyre vrasjeve janë kryer në gjashtë nga 32 shtetet e Meksikës, vuri në dukje znj. Rodriguez.

Shteti i Guanajuato (qendror dhe verior) ishte ai që përjetoi problemin më akut, me 3,260 vrasje në vitin 2022, tha ministri, duke folur gjatë konferencës së përditshme për shtyp të dhënë nga Presidenti López Obrador.

Sidoqoftë, Guanajuato gjithashtu regjistroi një rënie në numrin e vrasjeve të regjistruara në krahasim me vitin 2021 (–7.1%), sipas të njëjtit burimi.

Guanajuato është një teatër konflikti midis bandave rivale të krimit të organizuar, siç janë shtetet e tjera ku shkalla e vrasjeve është e lartë (Michoacan, Jalisco dhe veçanërisht kryeqyteti i saj, Guadalajara).

Në zemër të Meksikës koloniale, Guanajuato dhe kryeqyteti i saj homonim janë një qendër industriale dhe një destinacion turistik.

Shteti i Meksikës, në rajonin e kryeqytetit, është gjithashtu ndër gjashtë vendet me numrin më të lartë të vrasjeve, por jo vetë qyteti.

2022 ishte viti i tretë radhazi i rënies së numrit të vrasjeve, pas kulmit të tyre në 2019 (34,718), tha qeveria e z. López Obrador (e majta nacionaliste), i cili mori pushtetin në dhjetor 2018.

Numri i vrasjeve u rrit gjatë qeverisjes së ish-presidentit Felipe Calderon (2006-2012), kujtoi zonja Rodríguez.

Z. Calderon, i partisë PAN (djathtas), nisi një të ashtuquajtur “luftë” kundër trafikantëve të drogës në vitin 2006, duke përfshirë ushtrinë. Që atëherë, janë regjistruar rreth 340,000 vrasje, mijëra rrëmbime dhe zhdukje, shumica dërrmuese e të cilave autoritetet ia atribuojnë krimit të organizuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: