TIRANE

Mbrëmjen e kaluar, Meritoni dhe Egla kanë bërë një bisedë në kuzhinë, në të cilën kanë rrëfyer disa detaje nga jeta e tyre.

Meritoni ka treguar vështirësitë e kthimit nga Gjermania në Kosovë pas luftës, ku babai i tij e ka nisur nga zero pasi shtëpia ishte djegur.

“Babi ka shkuar në Gjermani. Na ka kaluar në mënyrë ilegale. Babai ka qëndruar atje për 9 vetë ndërsa unë rreth 6 vite. Jemi kthyer për shkak të gjyshes time. Babi ka marrë edhe gjyshes por ajo ka qenë më tradita të vjetra. I ka vdekur burri kur ka qenë 36 vjeç dhe i ka rritur fëmijët në fshat. Pastaj babai e mori gjatë kohës së luftës në Gjermani po asnjëherë nuk u ambjentua me vendin dhe kulturën Gjermani. Kur gjyshja deshi të kthehej, babi ka vendosur që të kthehemi me atë. Edhe pse ishte mbas lufte, shumë problematike, shtëpia e djegur. E filluam nga zero”.

Ai gjithashtu ka kujtuar edhe fëmijërinë e tij, e cila ka qenë e mbushur me shumë dashuri por ai ka qenë shumë mistrec dhe shumë sherraxhi. Madje ai ka treguar se e kanë përjashtuar nga shkolla.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: