Një marrëveshje me Prokurorinë Publike shërbeu për të avancuar procedimin penal kundër 17 të dyshuarve të kombësive të ndryshme (kryesisht turq, shqiptarë dhe spanjollë, por edhe portugez apo uruguaianë) të cilët pranuan se ishin pjesë e një rrjeti kriminal ndërkombëtar të dedikuar për shpërndarjen e heroinës në shkallët e saj të ndryshme, nga furnizimi ndërkombëtar te magazinimi, që u zhvillua në provincën e Pontevedras dhe shitjes.

Marrëveshja përkthehet në 17 dënime në rreth pesë vjet burg, për fakte që dolën pas muajsh hetimi nga Ekipi Galician i Krimit të Organizuar (ECO Galicia) i varur nga Qendra Operative e Njësisë (UCO) e Gardës Civile.

Ministria Publike arriti të provojë se të dënuarit “formuan një rrjet kriminal të dedikuar për blerjen dhe shpërndarjen e heroinës në një shkallë të gjerë dhe me pakicë” në të gjithë Komunitetin Autonom të Galicisë dhe në veri të Portugalisë.

Hetimi i ECO-së së Pontevedra shërbeu për arrestimin e 25 personave (një nga drejtuesit vdiq në 2018 dhe individë të tjerë nuk u ulën më në stol për arsye të ndryshme) dhe për sekuestrimin e 16 kilogramëve heroinë . Agjentët kanë çmontuar edhe laboratorë autentikë për përpunimin e lëndëve, me presa, kallëpe, peshore dhe gjithçka që është e nevojshme për të përfituar sa më shumë nga aktiviteti i paligjshëm.

Rrjeti që tani dënohet kishte një strukturë qartësisht piramidale , të drejtuar nga njerëz me histori krimesh të të njëjtit lloj në marrëdhënie të ngushta me ofruesit, në këtë rast një shtetas turk që jetonte në Madrid, i cili kontaktoi bashkatdhetarët e tij, nëpërmjet Holandës, mbledhja e drogës

Në provincën e Pontevedra, Garda Civile zbuloi një laborator brenda një garazhi në Vigo. Në të njëjtën ndërtesë, trafikantët e drogës kanë mundësuar një dhomë për marrjen e depozitave dhe pagesat për furnitorët dhe një tjetër për laboratorin, ku u gjetën disa presa hidraulike, shirita paketimi dhe kallëpe, produkte kimike dhe lëndë përzierëse.

Anëtarët e organizatës morën masa të rëndësishme sigurie, si përdorimi i terminaleve telefonike portugeze që rinovoheshin vazhdimisht dhe përdorimi i kabinave për të komunikuar, apo mbajtja e takimeve brenda automjeteve.

Ndodh që lidhja kryesore mes rrjetit galician dhe turqve me qendër në Madrid, një individ banues në Ourense, vdiq në vitin 2018, për të cilin u shua përgjegjësia penale.

Në total, agjentët kryen 18 kontrolle në provincat e Madridit, Ourense dhe Pontevedra, ku u sekuestruan 16 kilogramë heroinë të pastërtisë së lartë. Përveç laboratorit, u sekuestruan 35 mijë euro cash, një pistoletë me municion, 11 automjete, disa prej të cilave të pajisura me fonde të dyfishta për transferimin e drogës, materiale të komunikimit elektronik dhe dokumentacion në lidhje me faktet e hetuara.

Për uljen e dënimeve me burg (në disa raste u kërkuan deri në 17) prokurori mori parasysh faktorin lehtësues të vonesave të panevojshme, pasi ngjarjet e vitit 2017 nuk patën përgjigjen e tyre gjyqësore deri në pesë vjet më vonë për arsye që nuk lidhen me të proceduarit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb