TIRANË

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka publikuar pak minuta më parë qëndrimin të CDU-CSU pas refuzimit të hapjes së negociatave mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU / CSU Johann Wadephul dhe relatori përgjegjës, Christian Schmidt thekosjnë se tani është momenti që dy vendet të shohin “JO-në” e Këshillit të Evropës, si një nxitje të fortë për vijimin e refomave integruese.

Krahas shtysës së fortë për vijimin e reformave integruese, të dy zyrtarët e koalicionit gjerman shprehin bindjen e plotë dhe të sigurt se Gjermania do vijojë të  mbështesë vendet e Ballkanit Perëndimor, në sfidat e tyre për t’u anëtarësuar në famijen e madhe të  Bashkimit Evropian.

Reagimi i CDU-CSU:

“Rruga për në BE mbetet e hapur për Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore. Të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet e tyre për reforma. Këshilli Evropian vendosi të Premten të mos hapte negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU / CSU Johann Wadephul dhe relatori përgjegjës Christian Schmidt shpjegojnë:

Wadephul: “Unë u bëj thirrje të dy vendeve të kapin votën negative të Këshillit Evropian, si një nxitje për të vazhduar të gjitha përpjekjet e reformës. Nëse këto do të ndiqeshin, dyshuesit do të forcoheshin. Nëse të dy vendet mbeten në kurs, Paris nuk do të jetë në gjendje të ndalojë negociatat e pranimit për herë të dytë. Bundestag është në ndjekje të axhendës së reformës për vendimin e saj. Gjermania qëndron për një perspektivë evropiane të Ballkanit Perëndimor “.

Schmidt: “Vendimi negativ i Këshillit Evropian duhet të rishikohet menjëherë. Lidhja e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian nuk duhet të bllokohet. Ne mbajmë bindjen se për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, ka një vend në Bashkimin Evropian nëse ato i plotësojnë kriteret. Kjo përfundimisht përfshin fillimin e procesit të regjistrimit. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë të drejtë të shohin veten dhe arritjet e tyre – deri në një ndryshim në emrin e shtetit ose një reformë gjithëpërfshirëse të gjyqësorit – dhe të punojnë së bashku në deficitet e mbetura. Vendimi i kushtëzuar i Bundestagut të Shtatorit, i cili përcakton kushte të qarta për hapjen e negociatave të pranimit, duhet të tregojë gjithashtu rrugën e miratimit për shqetësimet franceze, holandeze dhe daneze. Nëse BE nuk kujdeset për Ballkanin Perëndimor, fuqitë e tjera do ta bëjnë atë sferën e tyre të ndikimit. Askush nuk e dëshiron atë”-thuhet në qëndrimin e CDU-CSU.

Kreu i grupit parlamentar në PS shpreh mirënjohjen për qëndrimin e koalicionit CDU-CSU, i cili motivon Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që të vijojnë me reformat.

Fd375617 7039 4de1 9f6f 887988259008
Fd375617 7039 4de1 9f6f 887988259008

“Mirënjohës CDU-CSU për vëmendjen e veçantë në Ballkanin Perëndimor. Jam plotësisht dakord me @JoWadephul & #ChristianSchmidt se të dy vendet (Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut) duhet të vazhdojnë rrugën e reformave drejt Europës. Vendimi i Bundestag është rruga e axhendës së reformës”-shkruan Balla në “Twitter”.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: