Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, i konsideron si krim lufte sulmet e Rusisë ndaj qyteteve të Ukrainës, duke vrarë dhe plagosur njerëz të pafajshëm.

Dendias bëri një deklaratë përkatëse në një konferencë të përbashkët me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba në Kiev.

Para kësaj, kryediplomati i Ukrainës informoi se negociatat midis ministrave të jashtëm ishin ndërprerë nga një sulm ajror, kështu që diplomatët duhej t’i vazhdonin ato në një strehë për bomba.

Dendias falënderoi Kuleba për takimin që u zhvillua në rrethana të jashtëzakonshme, mes sulmeve ruse në qytetet e Ukrainës.

“Këto sulme vrasin dhe plagosin dhjetëra njerëz të pafajshëm. Greqia i dënon këto sulme në termat më të ashpër të mundshëm. Unë i konsideroj këto sulme si krime lufte,” tha Dendias.

Ai vuri në dukje se po vizitonte Ukrainën tashmë për herë të tretë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë.

“Unë besoj se vizita ime aktuale është simbolike. Unë dua ta përdor atë për të shprehur solidaritetin e plotë të qeverisë greke të udhëhequr nga kryeministri Mitsotakis, popullit grek me qeverinë ukrainase dhe popullin ukrainas. Duke qenë këtu, unë do të riafirmoj qëndrimin që Greqia i përmbahet gjithmonë: respektimi i plotë i së drejtës ndërkombëtare, integriteti territorial dhe sovraniteti janë parime të shenjta për ne”, theksoi ministri.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb