Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov deklaron se një luftë bërthamore nuk duhet të nisë kurrë pasi nuk mund të ketë “fitues”. Ai iu bëri thirrje vendeve të BE që t’i përmbahen kësaj në një intervistë me agjencinë e lajmeve Al Arabiya me seli në Dubai.

Lavrov shtoi se Rusia “ka qenë kampione e dhënies së zotimeve nga të gjitha vendet për të mos filluar kurrë një luftë bërthamore”. I pyetur nëse ushtria ruse dëshiron kontrollin e plotë të Donbasit dhe Ukrainës jugore për të siguruar një korridor tokësor për në Krime, Lavrov tha, “mjetet ushtarake për të arritur qëllimet (të Rusisë) nuk janë për mua për të diskutuar” dhe tha se ai u shty nga diskutimi mbi “spekulime”, raporton CNN.

Lavrov gjithashtu nuk u përgjigj kur u pyet nëse operacionet në Donbas do të përfundonin deri më 9 maj, Dita e Fitores së Rusisë në luftën e Dytë Botërore, për të cilën disa analistë dhe zyrtarë amerikanë kanë sugjeruar se mund të jetë një datë e synuar për presidentin rus Vladimir Putin për të shpallur fitoren, në vend të kësaj tha: “Ato do të përfundojnë kur qëllimet që sapo ju përshkrova të jenë zbatuar, të jenë arritur.”.

Lavrov gjithashtu minimizoi presionin e sanksioneve nga qeveritë perëndimore ndaj Rusisë. “Ata nuk e dinë historinë. Rusia ka pasur gjithmonë sanksione. Ky zemërim i fundit dhe vala e sanksioneve kanë treguar fytyrën e vërtetë të Perëndimit”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb