Vendimi për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin mund të merret në çdo kohë, tha ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Sipas tij, kjo do të varet nga sjellja e ardhshme e Teheranit. Propozimi i duhur është dorëzuar tashmë në zyrën e presidentit ukrainas. “Çështja mbetet e hapur. Vendimi mund të merret në çdo kohë.”

Kuleba theksoi gjithashtu se Irani i ka kaluar “vijat e kuqe”: “Historikisht, ne nuk i kemi bërë asnjë të keqe Iranit. Por ky vend furnizon Rusinë me dronë”.

Ministri tha se sulmet ndaj Iranit duhet të jenë një sinjal për këtë vend: “Pavarësisht se sa i dobishëm i duket Iranit bashkëpunimi me Rusinë kundër Ukrainës, pasojat negative të këtij bashkëpunimi janë edhe më të mëdha”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb