Ministria e Mbrojtjes së Bashkuar, ka deklaruar se forcat ruse kanë rrethuar Severodonetsk dhe Lyschansk, ndërsa kanë pushtuar disa fshatra në veri-perëndim të Popasna .

“Rusia nuk i ka ndalur presionet, ndonëse Ukraina është përpjekur të ruajë kontrollin e sa më shumë zonave, duke i mohuar Rusisë kontrollin e plotë të Donbas.

“Rusia mund të ketë zhvendosur tanket T-62 50-vjeçare në zonën e përgjegjësisë së SGF. T-62-të pothuajse me siguri do të jenë veçanërisht të prekshëm ndaj armëve antitank dhe prania e tyre në fushën e betejës nënvizon mungesën e Rusisë në pajisje moderne dhe të gatshme për luftë.”, shkruan Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb