Rusia duhet të marrë përgjegjësinë për dëmet e shkaktuara nga lufta e saj në Ukrainë, tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock gjatë konferencës përmbyllëse për shtyp pas takimit të ministrave të jashtëm të G7 në Berlin të shtunën.

“Rusia mban përgjegjësinë për këtë dëm masiv, i cili shkon paralelisht me këtë luftë,” tha Baerbock, duke shtuar se “Rusia është e vetmja përgjegjëse për këtë luftë, e cila është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare,

Qasja në paratë ruse të ngrira nga sanksionet për të paguar dëmet e shkaktuara nga lufta ruse është ligjërisht e mundur në Kanada, siç theksoi Ministrja e Jashtme kanadeze Melanie Joly të shtunën. Baerbock shpjegoi se kuadri ligjor i Evropës e bëri më të vështirë përdorimin e aseteve të sekuestruara.

“Qasja në paratë e ngrira është ligjërisht çdo gjë tjetër veçse e thjeshtë,” tha Baerbock.

“Kur i vendosim njerëzit në listat e sanksioneve, ne duhet dhe duhet të japim shpjegime për ta, në mënyrë që ato të jenë të vlefshme edhe para Gjykatës Evropiane të Drejtësisë. Ne duhet të mbojmë të drejtën ndërkombëtare” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb