SHBA la pas dhjetëra mjete ushtarake të braktisura në Afganistan, mes tyre 73 avionë, 100 automjete dhe pajisje të tjera që u përdorën për 20 vite nga trupat ushtarake amerikane.

Pamjet e talebanëve mbi to bënë xhiron e botës, por autoritetet amerikane kanë reaguar për të deklaruar të vërtetën që qëndron mbi braktisjen e tyre.

Gjenerali kryesor i Komandës amerikane, Gen Kenneth McKenzie tha se mjetet e pajisjet ushtarake të lëna pas nuk mund të përdorën më. Madje ai siguroi se avionët ku janë parë talebanët është e pamundur të përdoren.

Por çfarë mjete la pas SHBA?


Helikopterët MD-530, të përdorur për zbulim dhe sulm të afërt

Aeroplanët e lehtë të sulmit A-29

43 MD-530, të përdorura nga afganët dhe siguruara nga SHBA

23 A-29

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb