Një valë përvëluese e të nxehtit dhe thatësira e vazhdueshme në Paqësorin NorthWest të SHBA po dëmton grurin e bardhë të lakmuar nga blerësit aziatikë duke i detyruar punëtorët e fermave të korrin gjatë natës për të shpëtuar të korrat dhe për të shmangur nxehtësinë vdekjeprurëse.

Moti ekstrem është një tjetër goditje për fermerët të cilët kanë luftuar me mungesat e fuqisë punëtore dhe kostot më të larta të transportit gjatë pandemisë dhe mund të ushqejë më tej inflacionin global të ushqimit.

Cordell Kress, i cili merret me ferma në Idaho juglindore, i tha BBC se pret që gruri i tij i bardhë i dimrit të prodhojë rreth gjysmën e më shumë shkurreve për hektarë sesa prodhon në një vit normal kur ai fillon të korrë javën e ardhshme, dhe ai tashmë ka shkatërruar disa nga të korrat e vajit.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb