NATO po rrit furnizimet me armë në Ukrainë për të demonstruar një vendosmëri për të parë që Kievi të fitojë luftën me Rusinë, tha sot ministri i Jashtëm James Cleverly, teksa shtoi se Rusia duhet t’i japë fund luftës tani dhe të hapë negociatat “me mirëbesim”.

“Mesazhi që po i dërgojmë Putinit është se ne kemi marrë një angazhim për të mbështetur ukrainasit derisa ata të jenë fitimtarë”, tha zoti Cleverly në një forum në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington.

Ai foli përpara bisedimeve me sekretarin amerikan të shtetit Antony Blinken dhe zyrtarë të tjerë të lartë për rritjen e mbështetjes për Ukrainën. Ministri tha se tani është koha për të rritur ndihmën ushtarake për Ukrainën, sepse forcat ruse po mbahen “në këmbët e pasme” në luftë.

“Gjëja më e mirë që Putini mund të bëjë për të ruajtur jetët e trupave të tij është të pranojë se ne do të qëndrojmë me ukrainasit derisa ata të fitojnë, dhe ta çojmë këtë luftë në një përfundim dhe të kalojmë mirë në tryezën e bisedimeve”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: