Veterani më i vjetër amerikan, i Luftës së Dytë Botërore, ka ndërruar jetë në moshën 112 vjeçare. Lajmi është konfirmuar nga Muzeu Kombëtar i Luftës së Dytë Botërore.

Lawrence Brooks u dërgua në ushtrinë amerikane në moshën 31-vjeçare dhe e kaloi Luftën e Dytë Botërore në Batalionin e 91-të të Inxhinierëve kryesisht afrikano-amerikan, i cili ishte i vendosur në Guinenë e Re dhe Filipine, sipas muzeut.

Gruaja e Brooks, Leona, vdiq në nëntor 2008 dhe ai la pas pesë fëmijë, 13 nipër e mbesa dhe 32 stërnipër, tha muzeu në një deklaratë.

Që nga viti 2014, muzeu tha se ka organizuar festa ditëlindjesh për Brooksin, duke përfshirë mbledhje të distancuara shoqërore në vitet e fundit, duke përmendur humorin dhe entuziazmin e tij të mirë në këto festime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: