“The Times” i ka kushtuar një artikull mafies që konsiderohet si më e fuqishme në Europës, “Ngragheta-s”.

Në artikull përshkruhet operacioni që synon rrëzimin e kësaj organizate, ndërsa flitet edhe për përplasjet hakmarrëse të bandave, me qëllim shpërbërjen e kësaj organizate.

Më tej artikulli vijon:

I vendosur në kodrat kalabreze, qyteti i vogël i San Luca është një bastion i mafies më të fuqishme të kokainës në Evropë, ‘Ndrangheta’.

Një goditje shkatërruese u zhvillua muajin e kaluar kundër klaneve ‘Ndrangheta, duke përfshirë 155 të dyshuar në Itali, Gjermani, Francë, Portugali, Rumani dhe Spanjë dhe çoi në sekuestrimin e 23 tonëve kokainë me vlerë 2.5 miliardë euro (2.1 miliardë £).

Pyetja që autoritetet shtruan ishte e tillë: A është mafia më e frikshme e Evropës drejt fundit?

Aktivitetet e ‘Ndrangheta-s’ arrijnë një xhiro vjetore prej rreth 53 miliardë eurosh nga operacionet në 50 vende.

Për shkak se ato funksionojnë si një federatë klanesh, ato janë të vështira për t’u rrëzuar.

Dhuna ka qenë çelësi i rritjes së tyre, me oficerë policie të vrarë dhe gjyqtarë të kërcënuar.

Mosmarrëveshjet ndërfamiljare kanë shkaktuar gjakderdhjen më të madhe, me 600 të vrarë në një luftë të viteve 1980, duke përfshirë një mafioz.

Familjet e krimit në San Luca, të cilat u vunë në shënjestër nga Operacioni Eureka, përbëjnë zonën e qytetit, pjesë e një prej tre grupimeve më të mëdha rajonale.

San Luca ka pasur gjithmonë një vend shtesë në mesin e ‘Ndrangheta’ për shkak të afërsisë së saj me shenjtëroren e krishterë të shekullit të 12-të në Polsi – një vend takimi i preferuar për mafiozët dhe për shkak të aftësisë së emisarëve të saj në Evropë për trafikimin e drogës.

Fuqia e klaneve rrjedh nëpër rrugët e qytetit të pluhurosur me 3000 banorë.

Stacioni i vetmuar i karabinierëve ka ndjesinë e një poste koloniale në një tokë të huaj.

“Ndrangheta” përpiqet të zëvendësojë shtetin”, tha kapiteni Pietro Scabardi, duke shtuar: “Kam bërë dy turne me karabinierët në Afganistan dhe ata më kujtojnë talebanët”.

Një zbulim i madh erdhi në vitin 2021 kur ndërmjetësi kryesor i kokainës së klaneve në Amerikën e Jugut, Rocco Morabito, u kap në Brazil pas vitesh në arrati, pasi kontaktet e tij u mashtruan duke përdorur një aplikacion telefonik të koduar të ofruar nga FBI.

Por ishte bashkëpunimi i ngushtë midis forcave policore evropiane, të cilat dikur kishin injoruar paralajmërimet nga Italia për ‘Ndrangheta-n’ dhe i kishin hedhur poshtë si jo më të rrezikshme se një bandë motoristësh, që provoi çelësin e suksesit.

Oficeri i fshehtë në San Luca ishte një belg, i cili kishte përvetësuar anëtarët e familjes Nirta në picerinë që ata drejtonin në qytetin belg të Genk.

Ai u kishte ofruar atyre shërbime të transferimit të parave dhe makina me ndarje të fshehura për të transportuar kokainën (makinat përmbanin pajisje gjurmuese të policisë).

Në Evropë, belgët, francezët dhe holandezët thyen Sky ECC, një sistem telefonik i koduar i favorizuar nga ‘Ndrangheta, dhe u dorëzuan hetuesve italianë transkriptet e bisedave që zbulonin bosët e San Luca që festonin dërgesat masive të kokainës nëpër Roterdam, Antwerp dhe Gioia Tauro, Kalabria.

Një bisedë përshkroi se si paratë e gatshme nga një kasafortë në San Luca u transportuan në Mynih për t’u investuar në një lavazh, një nga shumë biznese të ngritura në Evropë për të pastruar miliona fitime nga droga.

Të tjerë zbuluan se si pluhuri i bardhë i dërguar nga Kolumbia me ndihmën e grupit kriminal PCC të Brazilit u grumbullua në San Luca, një pjesë e vogël e tonëve që turma po lëvizte nëpër botë, duke përfshirë dërgesat që niseshin nga Amerika Latine për në Australi nëpërmjet Kenias.

Rreth 40 nga arrestimet e Operacionit Eureka u zhvilluan në San Luca dhe Afriko aty pranë, duke dëshmuar se mafiozët qëndruan afër shtëpisë, edhe pse ndërtuan rrjetin e tyre global të kokainës.

“Gjithmonë fillon nga këto male,” tha D’Angelantonio, duke shtuar, “belgu duhej të vinte në San Luca. Ftesa ishte një shfaqje respekti për të, por ishte një ftesë që ai nuk mund ta refuzonte.”

Një tjetër kolonel i karabinierëve, Massimiliano Galasso, ofroi teorinë e tij se përse anëtarët e Ndrangheta shpesh qëndrojnë në vendlindjen e tyre.

“Këto qytete janë marka e tyre, një simbol i asaj se kush janë”,  tha ai gjatë një turneu në San Luca dhe qytetet përreth.

“Ndërsa bëhen më të pasur, kalabrezët janë më pak të përgatitur për të shkuar në burg,” tha Galasso.

Masakra e Duisburgut doli të ishte një gabim i madh nga klanet, pasi shkaktoi vëmendje të padëshiruar nga policia gjermane.

Kjo hapi derën për bashkëpunimin ndërkombëtar në rritje midis forcave të policisë, të cilat, të lidhura me përmirësimet e mbikëqyrjes së teknologjisë së lartë, kanë çuar në përparime reale në fushatën globale kundër grupit të krimit.

Megjithatë, ata janë larg humbjes, tha Antonio Nicaso, autori i një serie librash mbi ‘Ndrangheta’. Ata janë një organizatë elastike.

“Operacione si Eureka na kanë treguar se si po përdorin shërbimet kineze të transferimit të parave, telefonat e koduar, kriptovalutat dhe po kalojnë në droga sintetike, duke ofruar një vështrim se si ata përshtaten vazhdimisht për të mbijetuar.”

Karabinierët në terren janë të bindur se ‘Ndrangheta duhet të mposhtet përfundimisht në terrenin e tyre në shtëpi.

Fitorja do të jetë e mundur vetëm kur ‘ndrina’ lokale në qytete si San Luca të shpërbëhet përfundimisht.

“Ne kemi fituar një betejë. “Por jo luftën”, tha  koloneli  D’Angelantonio.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb