Vrasjet, korrupsioni dhe ‘Mocro Mafia’ i shtyjnë holandezët të nxjerrin gjoksin ndaj luftës për të trajtuar valën gjithëpërfshirëse të krimit të organizuar

Gazetarë dhe avokatë nën mbrojtje ose të vrarë në rrugë, seanca gjyqësore të ruajtura nga ushtria, deklarata të dëshmitarëve të anonimizuara dhe miliarda para të pista droge që rrjedhin nëpër shoqëri, duke korruptuar sa më shpejt.

Kjo është Holanda, ku këto fakte kanë frymëzuar tani një goditje, duke vënë në dukje rreth 500 milionë euro në vit një nivel të krimit të organizuar që politikanët kanë frikë se po “minon” gjithnjë e më shumë rendin publik.

Kryetarët e bashkive të Amsterdamit dhe Roterdamit po paralajmërojnë për një “kulturë krimi dhe dhune që gradualisht po fiton tipare italiane”, me sasi rekord droge të kapur në portin e Roterdamit, dhunë ekstreme që shpesh vret objektivin e gabuar dhe 15 deri në 30 miliardë euro në vit pastrohen në prona, kanabis “kafene”, turizëm dhe bare. Pretendimet se vendi, i njohur më shumë për tolerancën dhe kursimin fiskal, ka karakteristikat e një “narko shteti 2.0” tani po merren jashtëzakonisht seriozisht.

“Ne kurrë nuk do të kemi aq para sa kriminelët përballë nesh, por kurrë më parë nuk ka pasur aq shumë para strukturore për t’i trajtuar ata, nga parandalimi tek prishja e modeleve të fitimit, ndëshkimi i njerëzve dhe mbrojtja e atyre në vijën e parë,” tha ministrja e drejtësisë Dilan Yeşilgöz-Zegerius në parlament.

“Këto shuma të mëdha parash mund të bëhen vetëm nëse bota e krimit po depërton në botën legjitime dhe po folezon atje: në dyqanet e rrugëve, parqet e biznesit, agjentët tanë të pasurive të patundshme dhe avokatëve,” tha ajo.

Qeveria holandeze njoftoi një bashkëpunim të ri ndërkombëtar të hënën e kaluar kundër kriminelëve që transportojnë kokainë nga Amerika e Jugut nëpërmjet porteve të Roterdamit dhe Antwerpen aty pranë në Belgjikë. Politikanët gjithashtu duan të shqyrtojnë bizneset “lehtësuese”, të zgjerojnë skemat e dëshmitarëve të kurorës, të gërmojnë në strukturat e errëta financiare dhe t’u ofrojnë të rinjve vulnerabël në 16 lagje opsione më të mira se krimi.

Paul Vugts, një reporter krimi për gazetën e Amsterdamit Het Parool, i cili kaloi gjashtë muaj duke jetuar nën mbrojtjen e policisë pasi mori kërcënime me vdekje, tha se ishte koha për veprim. “U desh vrasja e një blogeri krimi, vëllai i pafajshëm i një dëshmitari të kurorës kundër [shefit të dyshuar të bandës së drogës] Ridouan Taghi dhe të tjerëve, pastaj avokatit dëshmitar Derk Wiersum dhe verën e kaluar kolegut tim Peter R de Vries, dëshmitari zyrtar i besuar i kurorës. Ne nuk kemi mafia si Italia, por kjo lloj dhune është mafioze. Është terror.”

Hans Nelen, profesor i kriminologjisë në Universitetin e Mastrihtit, është dakord. “Le ta pranojmë, kur patëm vrasjen e Peter R de Vries, gazetarit të famshëm, ajo rezultoi në një valë tronditëse,” tha ai. “Duke folur politikisht, është zgjuar. Ne nuk kemi prova empirike që korrupsioni ka ndotur endemikisht sistemin, [por] shohim gabime serioze.”

Holande 1
Holande 1

Një njësi e krimeve të rënda, Ekipi i Ndërhyrjes Multidisiplinare, është duke analizuar dhe hetimet e fundit kanë zbuluar parqe pushimi ku kriminelët mund të pastrojnë para, galeri private të artit, firma transporti të dyshimta dhe korrupsion në aeroportin Schiphol. Bankat tashmë janë sanksionuar për nxitjen e pastrimit të parave dhe kontabilistët dhe firmat ligjore janë të radhës. Shpërthimi i shërbimeve telefonike të koduara ka gjeneruar shumë pista dhe arrestimin së fundmi të kriminelit të dyshuar të drogës Mink K në Liban. Prokurorët publikë dhe gjykatat kërkuan dënime të përjetshme javën e kaluar në gjyqin masiv të vrasjes së Marengo. Ndërkohë, kryetari i bashkisë së Roterdamit po lobon që të gjithë kontejnerët e frutave në port të skanohen – dhe më shumë se 10 milionë euro të premtuara për bizneset për të ndihmuar në trajtimin e korrupsionit.

Në Roterdam, bizneset po trajnojnë 2800 punonjës për të luftuar korrupsionin dhe frikësimin – dhe Bas Janssen, drejtor menaxhues i shoqatës së portit Deltalinqs, thekson se doganat, policia dhe firmat e sigurisë janë gjithashtu të implikuara ndonjëherë në grumbullimin e kokainës nga kontejnerët. “Kryebashkiaku i Roterdamit po troket në derë dhe thotë se është një çështje urgjente, por ne duhet ta bëjmë së bashku”, shton ai. “Kompanitë brenda porteve po punojnë në një mjedis shumë konkurrues, kushton shumë para, kështu që ne kemi nevojë për një qasje të Evropës Veri-Perëndimore.”

Një nismë tjetër është ndërhyrja për të rinjtë e lagjeve. Sharon Dijksma, kryebashkiaku i Utrecht-it, beson se çdo adoleshent i shpëtuar është një fitore, edhe nëse buxheti i saj prej 82 milionë eurosh mund të mos jetë i mjaftueshëm.

“Të rinjtë e pafavorizuar nga familjet me probleme të shumta, të cilët shpesh kanë sfida personale, janë tepër të prekshëm nga kthetrat e kriminelëve. Pra, keni nevojë për lajmëtarë të besueshëm, njerëz që i kanë parë të gjitha më parë, që flasin gjuhën e tyre – dhe që mund t’i motivojnë dhe madje t’i disiplinojnë ata të kthehen në anën e drejtë të rrugës”, tha Dijksma.

Mbajtja e fëmijëve të rrezikuar në shtëpi do të ndihmonte, sipas psikologut mjekoligjor Thimo van der Pol, i cili po piloton një model ndërhyrjeje familjare të frymëzuar nga Zelanda e Re në Amsterdam.

“Është shumë e vështirë të kontaktosh me familjet me rrezik të lartë sepse kanë frikë se fëmija i tyre do të largohet nga shtëpia,” tha ai. “Është një problem shoqëror. Prindërit janë të varur, ka varfëri, pabarazi ekstreme, racizëm, borxhe, por edhe fëmija duhet të ketë një predispozitë për t’i zhvilluar këto probleme.

Ndërsa bandat kriminale holandeze janë quajtur “Mafia Mokro [Marokene]” dhe pakicat etnike janë të mbipërfaqësuara si të dyshuar për krime, studiuesit e Statistikave Holandeze thonë se sfondi racor është më pak i rëndësishëm se mosha, arsimi dhe socio-ekonomia. Disa besojnë se për të trajtuar rekrutimin kriminal, holandezët duhet të trajtojnë diskriminimin racor në sistemin e përfitimeve dhe tregun e punës, plus një sistem arsimor në të cilin ka një përfaqësim të pabarabartë të fëmijëve nga grupet më të ulëta socio-ekonomike dhe atyre me prejardhje jo-perëndimore.

Ruşen Koç, një koordinatore në Labyrinth, një firmë kërkimore sociale, krijoi fondacionin OOK për të këshilluar prindërit që ta ndihmojnë fëmijën e tyre të arrijë në shkollë. “Sfondi kulturor është shumë i rëndësishëm në Holandë,” beson ai. “Fillon me këshillat e shkollës në moshën 11-vjeçare, manifestohet në tregun e praktikës ku studentët me prejardhje migratore kanë më shumë gjasa të refuzohen dhe më në fund gjen rrugën drejt tregut të punës. Për të ndaluar të rinjtë të hyjnë në krim, ne duhet të jemi në gjendje t’u japim atyre një alternativë më të mirë.”

Të tjerë duan të trajtojnë përdorimin e drogës, i cili është në nivele para pandemisë në Evropë, ndërsa përdorimi i kokainës është rritur në Holandë.

Anasjelltas, qendra e mendimit politik DenkWerk mbron legalizimin e plotë të kanabisit dhe ekstazisë, ndërkohë që godet kokainën. Avokati Peter Schouten mendon se vendi duhet të shkojë më tej: “Zgjidhja e vetme është që Kombet e Bashkuara të mendojnë për të hedhur poshtë traktatin e drogës të vitit 1961 dhe thonë: le të shohim se si mund të legalizojmë drogat e lehta dhe të rregullojmë drogat e forta,” tha ai.

Karin van Wingerde, profesore e krimit të korporatave dhe qeverisjes në Shkollën Juridike Erasmus, paralajmëron se paratë e goditjes nuk duhet të shpenzohen për organizim të tepruar ose ide naive. “Nëse përpiqemi të fokusohemi te avokatët si dëshmitarë të kurorës, nuk ka asnjë nxitje për sa kohë që ekziston rreziku që avokatët të vriten në mes të ditës,” tha ajo.

Nëse buxheti afatgjatë i mbijeton apo jo kërkesave konkurruese të çështjeve klimatike dhe ekonomike dhe krizës së strehimit është një pyetje tjetër, thotë Vugts në Het Parool.

Por ministrja i drejtësisë Yeşilgöz-Zegerius po dërgon një mesazh. “Nuk kam iluzionin se do të zhdukim kriminalitetin,” u tha ajo deputetëve. “Por unë dua që Holanda të jetë aq jo tërheqëse sa të mendojnë: “Unë nuk dua të shkoj atje”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: